XXV Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym

W jesienny sobotni dzień - 25 września - u stóp Jasnej Góry spotkali się członkowie i sympatycy wspólnot Odnowy w Duchu Świętym z całej Polski. Powiewały flagi, proporce i wiele różnych znaków z nazwami wspólnot . Wśród nich był jeden, znany już nam znak - gołąbek, symbol Ducha Świętego z napisem RZESZÓW. Pod tym znakiem zgromadziła się nasza rzeszowska grupa, która przybyła na Jasną Górę dwoma autobusami.


Przez pierwszy konferencyjno-modlitewny blok przeprowadził nas ks. Dawid Perlik – koordynator diec. bydgoskiej: „Odstąpiłeś od pierwotnej miłości i powróć”.
Ks. Paweł, w oparciu o List św. Pawła do Efezjan, zachęcał nas abyśmy wrócili do pierwotnej miłości od której odstąpiliśmy. Jeśli obserwujemy u siebie ostudzenie miłości, spadek pierwotnego zaangażowania, to zły duch zbiera żniwo. Nie poddawajmy się rutynie, która jest jak nowotwór, rozwija się powoli, stopniowo prowadząc do oziębłości. Pytanie kluczowe: czy ty masz pragnienie ożyć wewnętrznie? Czy pamiętasz jakie otrzymałeś charyzmaty? Czy pamiętasz pierwsze ożywienie twojej wiary. Tylko rozpalony może zapalać innych.


Następnie modliliśmy się o osobiste odrodzenie życia w Duchu Świętym. Wołaliśmy do Ducha Świętego, aby ożywił nasze serca i rozpalił na nowo ogniem swojej miłości.
Świadectwo Tomka z Wrocławia było mocne i poruszające. Bóg może przemienić każdego człowieka, nawet będącego na przysłowiowym dnie. To napawa optymizmem i radością.


Konferencja ks. Marcina Modrzyńskiego , koordynatora diecezji gnieźnieńskiej ( zaangażowanego w projekt „Oddanie 33”). ,,Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości". Duch Święty przychodzi jak ogień. Wielcy święci przeżywali doświadczenie Ducha Św. jako ognia w sposób namacalny, kiedy podczas modlitw pałali nienaturalnie wysoką temperaturę ciała. Eliasz był człowiekiem ognia, więc kiedy nastąpiła konfrontacja z kapłanami Baala, kryterium tej konfrontacji był ogień. Należy rozpoznać czas w którym żyjemy. Jeżeli patrzysz tylko na ciemności, problemy i lęki to one będą w tobie rosły. Po chrzcie świętym jesteś człowiekiem ognia. Taka jest twoja natura. Nie gaś tego ognia w sobie i miej odwagę być blisko ognia. Jeżeli świat zobaczy w nas ogień Boży, to świat przyjdzie do nas. Zatroszcz się o Boże życie w swoim sercu, a Bóg zatroszczy się o ciebie. Ogień zapala to, co jest wysuszone, co jest słabe. Nie martw się więc, że jesteś słaby. Tę latorośl która przynosi owoc Ojciec oczyszcza. Jeżeli Bóg nas oczyszcza, to po to, abyśmy przynosili większy owoc. Ogień Ducha nie jest dla nas po to abyśmy się nim grzali w domach, ale abyśmy zanieśli go światu.


Spotkanie zakończyła uroczysta Msza św. której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski, delegat KEP dla Katolickiej Odnowy w Duchu Św.
Ks. biskup podkreślił, że dzisiaj jesteśmy tu po to, aby podziękować za dar Ducha Św. za dar wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Podał nam 4 słowa które, mają być dla nas zadaniami. Są to: koordynacja, formacja, Odnowa, Duch Święty. Każda wspólnota jest światłem ale musimy uczynić z niego strumień. Należy trwać w koordynacji. Mądra formacja jest po to, abyśmy nie byli tylko emocjonalni\, mając magiczne podejście do Boga. Odnowa – uczniowie nie wiedzieli, nie rozumieli niektórych spraw, ale bali się pytać. Należy ciągle pytać co Duch Święty pragnie w nas robić. Może to, co było kiedyś poruszające, obecnie już takie nie jest. Chcemy pytać, aby się ciągle odnawiać, nie wchodząc w schematy, stereotypy. Ważna jest ewangelizacja. Wspólnoty nie ewangelizujące - umierają.


Ogólnopolskie Czuwanie to od zawsze czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. To również czas policzenia się, zobaczenia ile nas jest i napełnienia Bożą mocą. Abyśmy pełni zapału, umocnieni Duchem Świętym powróciwszy do naszych miejsc zamieszkania, do naszych parafii, wspólnot, realizowali Boże natchnienia.


Elżbieta T.


Służba Bogu

"Weź udział w trudach i przeciwnościach, jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa!" (2Tm 2, 3)

Msze św. dla wspólnot

Ogłoszenia bieżące dla wspólnot

Spotkania ze Słowem Bożym  

Wspólnoty naszej diecezji


Uwielbienie

Zeszyty Odnowy

Audycja Odnowy

Galerie zdjęć


Strona ogólnopolska odnowy i Deomeo.pl