Dobrego Pasterza
Wspólnota działa przy Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, Parafia p.w. Świętego Krzyża Św. w Rzeszowie
Informacje:
Parafia p.w. Świętego Krzyża – Rzeszów ul. 3 Maja 20
Duszpasterz: ks. Tomasz Mytych
Lider: Robert Bugaj
Wiceliderzy: Jolanta Garbarczyk, Ewa Lenar
Spotkania: wtorki po Eucharystii o godz.18.30 (ok godziny 19.15)
– pierwszy wtorek miesiąca: Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwa za miasto Rzeszów (w kościele)
Miejsce spotkań: Salka katechetyczna
Modlitwa wstawiennicza – trzeci poniedziałek miesiąca w salce katechetycznej po wcześniejszym telefonicznym zgłoszeniu.
TROCHĘ HISTORII
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym przy Kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie rozpoczęła swoją działalność w 1984 roku. Po rekolekcjach w Białce Tatrzańskiej, prowadzonych przez Wspólnotę Nowe Życie od oo. Dominikanów w Krakowie, kilka osób z Rzeszowa pod natchnieniem Ducha Świętego utworzyło grupę modlitewną. Pierwszym opiekunem był ks. Zygmunt Jarzyna, liderem Wiesław Stachacz, a animatorami muzycznymi Roman i Anna Harmatowie. Grupę modlitewną stanowili głównie studenci i młodzież licealna. Po rekolekcjach w Borku Starym, na wiosnę 1985 r. rozpoczęło się pierwsze seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Wówczas to, co tydzień animatorzy na czele z Andrzejem Ruszałą, przyjeżdżali z Krakowa, aby poprowadzić katechezy, modlitwę i małe grupy. Modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego, odbyła się w Krakowie, a katechezę przygotowującą do modlitw wstawienniczych wygłosił dominikanin o. Joachim Badeni.
Nowa wspólnota kształtowała się również poprzez udział w rekolekcjach wakacyjnych, spotkaniach modlitewno – formacyjnych oraz udział w małych grupkach. Wspólnota liczyła około 150 osób i współpracowała z DA Wieczernik pod kierunkiem ks. Zygmunta Jarzyny i z DA Getsemani pod przewodnictwem ks. Ireneusza Folcika. Były to czasy komunistyczne, więc szybki rozwój grupy niepokoił władze. W związku z tym kilku animatorów było wzywanych na komendę policji i przesłuchiwanych. Zdarzały się najścia „tajniaków”, którzy w trakcie modlitwy wchodzili do kościoła.
Uczestnicy cotygodniowych spotkań budowali głębsze relacje poprzez wspólnie spędzanie czasu wolnego, połączone z modlitwą np. w Niechobrzu, Borku Starym, Zakopanem, Sędziszowie Młp. i innych miejscach. W 1988 r. wspólnota rozpoczęła wyjazdy na coroczne czuwania Ruchu Odnowy w Duchu Świętym do Częstochowy, a później zimą na Europejskie Spotkania Młodzieży organizowane przez Wspólnotę Taize we Wrocławiu, Wiedniu, Budapeszcie. W tym roku również odbyła się pielgrzymka do Rzymu, Lourdes i Asyżu oraz audiencja u Ojca Świętego Jana Pawła II.
Kilkanaście osób uczestniczyło także w 1991 roku w Forum Nowej Ewangelizacji w Częstochowie, poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży,a także w Szkole Ewangelizacji Dzieje 2 w Gdyni.
Seminaria Odnowy były organizowane przeważnie raz w roku, prowadzili je w Kościele Świętego Krzyża między innymi: o. Jakub Kruczek OP (dwukrotnie), o. Marek Grubka, ks. Wojciech Mazur MS, ks. Mariusz Mik. Rekolekcje głosili dla nas między innymi: ks. Władysław Jagustyn, o. Janusz Skęczek OP, o. Paweł Krupa OP, o. Ryszard Bosakowski OP, ks. Andrzej Zagórski MS, o. Barnaba Olszewski OFM, ks. Stanisław Mierzwa SDB, o. Cyprian Moryc OFM, ks. Józef Trela, ks. Mariusz Mik i wielu innych kapłanów. Zwykle grupy seminaryjne liczyły od 60 do 150 osób. Można liczyć, że seminarium odnowy w naszej wspólnocie przeżyło około 1000 osób.
Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku wspólnota przeżyła pierwszy poważny kryzys związany z odejściem pierwszego pokolenia uczestników, którzy po zakończeniu studiów, wyjechali z Rzeszowa. Część osób założyła rodziny. Obowiązki rodzinne i zawodowe nie pozwalały na dalszy udział w życiu wspólnoty.
Zaangażowanie wspólnoty w ewangelizację spowodowało ponowny napływ osób spragnionych duchowego rozwoju, pogłębienia wiary i przemiany życia. Wspólnota odrodziła się i powiększyła liczebnie. Osoby, które zaczynały formację w naszej wspólnocie założyły także nowe wspólnoty i grupy modlitewne – w Dębicy, u oo. Bernardynów, w Parafii Św. Rodziny, u oo. Saletynów i oo. Dominikanów. Wspieraliśmy nowo powstające wspólnoty w Krasnem, Ostrowach Tuszowskich, Wyżnem a niedawno także w Boguchwale. Uczestniczyliśmy w rekolekcjach ewangelizacyjnych w szkołach oraz w miasteczku akademickim.
Kolejnymi duszpasterzami wspólnoty byli:
Ks. Zygmunt Jarzyna Ks. Jan Wojciechowski
Ks. Marian Chłopiński Ks. Piotr Sałek
Ks. Marek Cesarz Ks. Piotr Fortuna
Ks. Dariusz Misiołek Ks. Paweł Białek
Ks. Bogusław Kellner Ks. Krystian Winiarski
Obecnie duszpasterzem wspólnoty jest ks. Grzegorz Kida.
Do 2013 roku funkcję lidera pełnił Robert Bugaj. Jego wkład pracy i zaangażowanie, wieloletnia, owocna posługa są znaczące dla kształtu i historii naszej wspólnoty.
Obecnie liderem jest Elżbieta Dziedzic, wiceliderami Robert Bugaj i Zofia Kochan.
W duchowej łączności ze wspólnotą główną pozostaje także grupa rodzin, (wraz z dziećmi) i innych zaprzyjaźnionych osób, zwana Wspólnotą Przymierza, która spotyka się nieprzerwanie od 1997 na modlitwie, formacji i dzieleniu się życiem.
Po roku 2000 wspólnota zaczęła mocniej angażować się w posługę modlitwy wstawienniczej ze szczególnym naciskiem na modlitwę o uzdrowienie wewnętrzne. Opracowana została nowa forma Seminarium Uzdrowienia Wewnętrznego. Pierwsza edycja tego seminarium przeprowadzona w kościele Świętego Krzyża w roku 2005 przez ks. Mariusza Mika i ks. Jacka Golenia, zgromadziła około 300 osób zainteresowanych katechezami i modlitwą.
Równocześnie animatorzy wspólnoty często biorą udział w seminariach odnowy przeprowadzanych w innych parafiach Rzeszowa i okolicy, prowadząc modlitwę i grupy dzielenia. Istotnym etapem w duchowej formacji wielu osób ze wspólnoty jest także udział w rekolekcjach ignacjańskich oraz forach charyzmatycznych organizowanych przez łódzki Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym pod przewodnictwem O. Józefa Kozłowskiego SJ – do roku 2003 , obecnie o. Remigiusza Recława SJ. W roku 2000 głównym mówcą w czasie II Kongresu Odnowy w Duchu Świętym w Rzeszowie był O. Józef Kozłowski. W tym czasie w naszym Kościele Św. Krzyża odbył się koncert ewangelizacyjny grupy Mocni w Duchu. Od 5 lat uczestniczymy w Forum Charyzmatycznym w Krośnie oraz Festiwalu Wiary w Rzeszowie.
Nasza wspólnota zorganizowała w roku 2014 i 2015 dwie sesje rekolekcji na temat uzdrowienia wewnętrznego i uwolnienia duchowego, prowadzone przez redemptorystę o. Pawła Drobota.
Obecnie wspólnota prowadzi systematyczną posługę modlitwy wstawienniczej. Od lat 90-tych podejmuje także modlitwę wstawienniczą za miasto Rzeszów, poprzez codzienną modlitwę zaangażowanych osób, a w ostatnich kilku latach także poprzez Adorację Najświętszego Sakramentu w pierwszy wtorek miesiąca oraz tzw. spacery modlitewne.
11 października 2014 roku wspólnota świętowała 30-lecie swego istnienia. Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią, której przewodniczył JE bp Jan Wątroba. Był to czas dziękczynienia za dar wspólnoty, spotkań, często po wielu latach, oraz rozmów i wspomnień.
Dobro, czy zło?
"A zatem stwierdzam w sobie to prawo, że gdy chcę czynić dobro, narzuca mi się zło" (Rz 7,21)