Przegląd aktualności - przewijaj w dół stronę

Rekolekcje w Lourdes już za nami - relacja

 

W dniach od 7 do 11 lipca 2019 r. odbyły się rekolekcje w Lourdes we Francji, w których uczestniczyli członkowie i sympatycy wspólnot Odnowy w Duchu Świętym naszej diecezji. Rekolekcje przeżyliśmy cieleśnie (dużo marszu) i duchowo (dużo modlitwy). Było to niezwykłe miejsce. Wraz z nami byli nasi duszpasterze - ks. Mariusz Mik, który prowadził wykłady na temat życia i znaczenia osoby Maryi oraz ks. Damian Ziemba, który głosił homilię na każdy dzień. Podróż odbyliśmy samolotem z Krakowa bezpośrednio do Lourdes (lot trwał 2.5 godz.), a mieszkaliśmy w Domu Polskiej Misji Katolickiej "BELLEVUE". 

 

Coś dla ciała

Pyszne jedzenie - w końcu byliśmy na obcej ziemi, ale wśród wspaniałych sióstr Polek, które serwowały nam przeróżne dania. Zwiedzaliśmy muzea w Lourdes, a nasza pani przewodniczka - też Polka, która od 30 lat mieszka we Francji w sposób niesłychanie ciekawy opowiadała w szczegółach o życiu św. Bernadetty, o jej relacjach z Matką Bożą, o objawieniach i o zachwycie tej skromnej, prostej dziewczyny osobą Maryi. Byliśmy w górach, zwiedzaliśmy grotę, a raczej jaskinię Betharram - jedną z najpiękniejszych jaskiń w Europie. W sprawdzianie wiary, jak to określił ks. Damian każdy po mimo lęku przestrzeni wsiadając na wyciąg krzesełkowy dotarł na szczyty gór, a tam w spiekocie słońca szlakiem dotarliśmy do miejsca wręcz uroczego - jeziora Gaube położonego 1725 m n.p.m. Wokół góry. W dali szczyty pokryte śniegiem. Dlaczego ks. Damian określił to sprawdzianem wiary? - bo tam mieliśmy Eucharystię na łonie natury wśród takich widoków. Któż by nie wsiadł na krzesełko i jak ptak nie podjął trudu uczestniczenia we Mszy Świętej, która była tam - na górze "świata". I tutaj doszliśmy do sedna rekolekcji - odnowa duchowa w centrum tego, co nie ogarnia nasza wyobraźnia, a jest nim potęga Boga.

 

Coś dla ducha

Rekolekcje, odnowa w Duchu Świętym, relacja osobista z Bogiem i bliźnim, nauka wiary i pokory, jaką nam ks. Mariusz przedstawiał na konferencjach o Maryi. To właśnie Matka Boga, Matka nasza była dla nas przykładem. Refleksja snuła się taka, że każdy z nas może i powinien wyznaczyć sobie cel bycia takim, jak Matka Boża. Jest to możliwe. Wspólne modlitwy, które towarzyszyły nam każdego dnia i te indywidualne sprawiały, że Duch Święty, Jezus i Bóg Ojciec z Matką swoją byli przy nas. Wierząc w obcowanie świętych - była również z nami św. Bernadetta i wszyscy nasi patronowie. Ks. Damian na Eucharystiach podczas homilii głosił Słowo Boże w taki sposób, że słuchaliśmy go nie tylko uchami, ale sercem. Prostota słów ujęta w głęboki sens to wszystko, co można napisać. Każdy z nas zapamiętał coś innego, ale własnie w ten sposób Bóg działa przez kapłana, abyśmy mogli usłyszeć to, co jest dla nas najważniejsze. Wyjątkowa Msza Św. u podnóży gór sprawiła, że poczuliśmy się, jak mrówki. Tak własnie ks. Damian powiedział, abyśmy podziwiając to, co wokół widzimy mieli świadomość naszej małości i uwielbiali Boga za Jego potęgę i nieskończoność Jego miłości do człowieka.

Koleje przeżycia duchowe to bycie przed grotą, w której były objawienia Maryi. Niektórzy skorzystali z możliwości zanurzenia się w wodzie w specjalnych baniach w całości i nago, aby w ten sposób stanąć w prawdzie - oddając ciało i ducha swego pod opiekę Maryi. To nie woda jest tu najważniejsza - to wiara w uzdrowienie. Wokół tysiące wolontariuszy z całego świata, którzy pomagali chorym, niedołężnym pielgrzymom - ciągnąc wózki inwalidzkie. Przypominało to, jak koń ciągnie wóz. Taka posługa, taka pomoc i oddanie ludzi ludziom - ogromne przeżycie. Odnowienie duchowe i wiara w człowieka to sens i motto tych obrazów, które przez cały dzień towarzyszyły nam. Moje słowa są niewystarczające, aby określić to, co dokonało się tam - w Lourdes podczas naszych rekolekcji. Bogu niech będą dzięki.

RRz

 

 

 

Szkoła Lidera w Gostyniu - ZAPISY

Zaproszenie na szkołę lidera od 01-04.08.2019 r.

Idea Szkoły Lidera powstała w listopadzie 2013 r. w trakcie spotkania Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym, na którym podjęto dwie strategicznie istotne decyzje. Oprócz Szkoły Lidera powstała inicjatywa „Młodzi młodym”, która wystartowała szybciej. Szkoła Lidera rodziła się w bólach. Cały komplet filmów formacyjnych powstał dopiero w roku 2017, choć do pracy wzięliśmy się latem trzy lata wcześniej.

Jesteśmy po dwóch seriach praktycznej części Szkoły Lidera, które odbyły się w Łomży i dane nam było oglądać dobre owoce tych trzydniowych sesji, zarówno duchowe, jak i bardzo praktyczne. Liderzy i potencjalni liderzy zwyczajnie zdobywają umiejętności przydatne w prowadzeniu grupy modlitewnej. Ale praktyczne zmierzenie się z różnorakimi wyzwaniami pozwala również zauważyć, że … potrafię, co podbudowuje psychicznie nawet bardzo zakompleksione osoby.

Gdy chodzi o cele Szkoły Lidera, to na pierwszy plan wysuwa się zdobycie wiedzy, pomocnej w byciu liderem charyzmatycznej grupy modlitewnej. Przy organizowaniu jej szczególnie ważni byli dla nas ludzie, którzy z powodu braku czasu nie mieliby szans na regularne uczestnictwo w szkołach animatorów, prowadzonych z dużym powodzeniem w różnych diecezjach. Mieliśmy na względzie księży, młodych małżonków z dziećmi, czy ludzi zapracowanych zawodowo. W zeszłym roku przykładowo uczestnikiem była mama z półrocznym synkiem – liderka jednej z grup. Na obejrzenie 21 filmów, dostępnych w internecie każdy znajdzie czas, jeśli tylko chce. Podobnie z trzydniową sesją w okresie wakacyjnym. Ale jako organizatorzy nabraliśmy przekonania, że wiedza to nie wszystko. Szkoła Lidera ma być charyzmatycznym eventem! Dwa lata temu przykładowo odbyła się w ramach sesji Msza Św. z modlitwą o uzdrowienie. Prowadzili ją ludzie, którzy robili to po raz pierwszy i pod koniec ponad 20 osób dało do mikrofonu świadectwo, że zostali dotknięci przez Boga tego wieczoru.

Jest wreszcie jeszcze jeden aspekt – nawiązanie relacji między naszymi grupami. Może z tego w przyszłości wyniknąć ciekawa współpraca w ewangelizacji, formacji, czy pomaganiu sobie nawzajem przy różnych okazjach. Spotkanie się ludzi, którzy doświadczyli, że potrafią ze sobą współpracować i na dodatek lubią się, staje się szansą na robienie razem rzeczy wielkich dla Boga.

Na Szkołę Lidera zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w ciągu tych trzech dni na 100%. Wymaga tego warsztatowa forma zajęć. Nie będzie to więc czas wakacyjnego odpoczynku, ale solidnej, twórczej pracy, w czasie której uczestnicy będą mogli poznać, zarówno siebie samych, to co w nich drzemie w ukryciu, jak i wielu innych ludzi. Jako organizatorzy i prowadzący Szkołę zapewniamy ze swej strony dokładnie to samo, czyli przygotowanie i zaangażowanie na 100%.

Koszt uczestnictwa 350,00 zł od osoby, cena obejmuje pobyt, wyżywienie, koszty organizacyjne.

Prosimy, aby rejestracja osób chętnych odbywała się przez liderów, opiekunów wspólnot, bądź osoby delegowane, poprzez

 FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.

Czuwanie w wigilię święta Zesłania Ducha Świętego

Czuwanie w wigilię święta Zesłania Ducha Świętego pod hasłem:  „DUCH DAJE ŻYCIE” odbędzie się w Boguchwale 8.06.2019 r. w kościele parafialnym o godz. 21.00. Rozpoczniemy wspólną modlitwą z Oblubienicą Ducha Świętego. O godz. 21.25 będzie konferencja, o 22.10 – modlitwa w ciszy, 22.30 – modlitwa o wylanie Ducha Świętego i uwielbienie, 23.10 – przerwa, a o godz. 24.00 - Eucharystia. Serdecznie zapraszamy.


Jemu chwała w Kościele

"Temu zaś, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy, Jemu chwała w Kościele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia wieku wieków! Amen" (Ef 3, 20-21)

Msze św. dla wspólnot

Ogłoszenia bieżące dla wspólnot

Spotkania ze Słowem Bożym  

Wspólnoty naszej diecezji


Uwielbienie

Zeszyty Odnowy

Audycja Odnowy

Galerie zdjęć

Parafia św. Judy Tadeusza - tu spotykamy się na wspólnotowych Mszach Św. raz w miesiącu


Strona ogólnopolska odnowy i Deomeo.pl